Mahognyfanér, rakt fodral med skurna dekordetaljer, dekor av infällda spegelfält. Klockhuv med uppsvängt krön, skuren kröndekor. Vitmålad urtavla. H 220. Pendel, vev samt två lod medföljer. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, smärre fanérskador.