Karin Larsson (född Bergöö)

(Ruotsi, 1859-1928)
Karin Larsson (född Bergöö)
(Ruotsi, 1859-1928)

KARIN BERGÖÖ, olja på duk. Sign.

Landskap med hus. Kopia efter äldre förlaga. Påskrift på ramen: "Målad af Karin Bergöö, sedermera gift med konstnären Carl Larsson. För Balthazar Grill och.. ..på hans (och Karins) födelsedag den 30 oktober 1879". 29 x 37.

Slitage. Smärre krackelerad.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnärens familj.

Lähtöhinta
4 000 SEK