Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

KOLLEKTBÖSSA, mässing, 1700-tal.

Oktagonal, lätt välvt lock med myntspringa samt handtag med krok. Rikt graverad dekor av fleurs de lis-liknande ornament, tre korta fötter. H 13.

Slitage, bucklor, repor, bristningar samt lagningar. Saknar hänglås. Fötterna troligen sekundära.

Lähtöhinta
2 000 SEK