Axel Borg

(Ruotsi, 1847-1916)
Axel Borg
(Ruotsi, 1847-1916)

AXEL BORG, olja på duk. Sign o dat 1901.

Porträtt av ryttmästaren Reinhold M Swartling vid Kungliga Lifhusarerna. Född 13/12 1848. Målad 29/5 1901 Örebro enligt påskrift a tergo. 49,5 x 34.

Slitage. Smärre repor. Bär dedikation.

Lähtöhinta
3 000 SEK