The Lamentation
Relined canvas 57 x 42 cm.
Krackelyr och ytsmuts. Smärre slitage längs kanterna efter ramen.
Tidigare i landshövding Sven Hagströmers samlingar, Karlskrona, därefter i arv.
Susan J Barnes, "Van Dyck - a complete catalogue of the paintings", 2004, compare picture III.30, page 269.