Antonis van Dyck

(Flandern/England, 1599-1641)
Antonis van Dyck
(Flandern/England, 1599-1641)

The Lamentation

Relined canvas 57 x 42 cm.

Krackelyr och ytsmuts. Smärre slitage längs kanterna efter ramen.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i landshövding Sven Hagströmers samlingar, Karlskrona, därefter i arv.

Kirjallisuus

Susan J Barnes, "Van Dyck - a complete catalogue of the paintings", 2004, compare picture III.30, page 269.

Lähtöhinta
15 000 SEK