220315

BESTICKSCHATULL, Ryssland, 1800-talets första hälft.

Läderklätt schatull, trästomme, hänklar av mässing. Tre insatser för bestick, samt hylla för serveringsbestick. Invändigt klädd med sämskskin. Etikettmärkt, ? F Rosenström St Petersburg?. L 52, b 41, h 24.

Slitage. Lädret kraftigt skadat.

Lähtöhinta
2 000 SEK