DOSOR, 4 st, mässing, bl a kalenderdosa, 1800-1900-tal.

Kalenderdosa invändigt förtennad. dosa med bladdekor. Dubbeldosa märkt Westerås. Dosa märkt India. L 8-13.

Kalenderdosa med lagning samt skada på gångjärnet. Dubbeldosa med bristning och bucklor. Slitage och smärre korrosion.

Lähtöhinta
1 500 SEK