Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

CARL LARSSON, akvarellerad tuschteckning, sign. Karin och Carl Larsson, Sundborn, 1897.

Hyllningsadress till Olga och Folke med hyllning underskriven av Karin och Carl Larsson, Sundborn 1897.
45 x 31 cm

Med text: OLGA, att du skulle FOLKE Finna!
FOLKE, att du skulle HA´NA!
MÅ DÅ KÄRLEKSLÅGAN STÄNDIGT BRINNA PÅ ER GEMENSAMMA LEFNADSBANA!

Lisbeth:
- "Vet pappa! Farbror Folke och tant Olga dom bara sitter och kyssas i trädgården. Och dom helsar inte på någon - dom helsar inte pa mej alls, vet Pappa!"

- "Det skall du sjelf ha dig en kyss få Lisbeth lilla, ty det var en glädjenyhet."

/ Och då kysste vi varann i glädje också, ty Karin tycker att Olga är så rar en tös, och jag tycker att Folke är en bra karl."

Något ojämnt blad. Gulnat. Veck i ett av hörnen. Kanterna á tergo tejprester i kanterna.

Kirjallisuus

Upptagen i Ulwa Neergaards stora bok om Carl Larsson: ”Carl Larsson – signerat med pensel och penna”, Norstedts 1999. Bild finns på sid 212 samt upptagen i katalogdelen som nr: 769

Muut tiedot

Á tergo text:
Grosshandlare Folke Ericsson och dess blifvande dygdiga make Olga född Breitholz.

Lähtöhinta
20 000 SEK