Bronserat och förgyllt fodral, vitmålad urtavla med romerska siffror, dekor av rosengirlander och sädesax, krönande sädeskärve. H 73. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, smärre sprickor och bortfallen bronsering. Smärre påmålningar. Ett löst glas vid pendeln.