Karl "Xylografen" Andersson

(Ruotsi, 1853-1942)
Karl "Xylografen" Andersson
(Ruotsi, 1853-1942)

KARL "Xylografen" ANDERSSON, olja på duk, intygad a tergo.

Kvinna och man, enl uppg Gustav V med sällskap. Ej signerad, men stämpelintyg a tergo - "Att denna tavla målats av Xylografen KARL ANDERSSON, Grisslehamn, intygas av hans syster Fru Anna Lundin". 87 x 67.

Dåligt spänd duk. Fläckar.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS