246578

PARTI DOSOR, 10 st, mässing och emalj, 1700-1800-tal.

8 ovoida sk Trifleboxes av souvenirkaraktär, emaljdekor med texter som minner om olika platser i England resp patriotiska- och skämttexter med motiv. En oval silverdosa med infattat miniatyrporträtt av kvinna i hatt. Rektangulär mässingsdosa med rocailledekor i relief. L 4,5-5,5.

Slitage, sprickor, nagg. Några med skador varav några med påmålningar.

Lähtöhinta
10 000 SEK