STOLAR, två st snarlika, gustavianska, en märkt Erik Öhrmark, verksam 1777-1813 i Stockholm.

Målade i gråvitt, genombrutna ryggar med uppsvängda krön, kopplade spjälknippen, skuren floral dekor. Lösa stoppade sitsar, svarvade kannelerade ben med fotkryss.

Slitage, sprickor, smärre skador. Lagningar. Fläckade sitsar.

Lähtöhinta
6 000 SEK