Datum och slagverk. Mahognyfanerat. Rak form. Krön med voluter, räfflade kolonnetter, målad urtavla, liten sekundvisare. H 217. Nyckel, pendel samt två lod medföljer.
Ej funktionstestad. Slitage. Fanerskador.