258401

LJUSSTAKAR, ett par, tenn, sengustavianska, svensk kontrollstämpel, tidigt 1800-tal.

Obeliskformade skaft på välvd kvadratisk fot, dekorbårder av stiliserade palmetter, kulfötter. Urnformade och delvis godronnerade ljuspipor. H 31.

Slitage, sneda, smärre bristningar, en kulfot inböjd. Enstaka smärre lagningar.

Lähtöhinta
5 000 SEK