SYETUI, trä, Kina, sen Qing (1800-talets slut).

Lock med rik dekor av pärlemorinläggningar i form av figural scen. Med inredning, löstagbar del.Diam 23, h 9.

Sprickor i trät. Smärre slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgigt tillhört Tailändsk princessa, Ml Puangroi Sanitwong, även känd pianist och sångskrivare.

Lähtöhinta
7 000 SEK