Ernst Josephson

(Ruotsi, 1851-1906)
Ernst Josephson
(Ruotsi, 1851-1906)

ERNST JOSEPHSON, olja på duk. Sign med dedikation.

Interiör från Skoklosters slott. 1871. 40 x 44.

Krackelerad. Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i direktör Agnar Meurlings samling.

Därefter i hovintendent Gösta Stenmans samling.

Privatsamling.

Näyttelyt

Galerie S:t Lucas, 1942, kat nr 12.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", 10 febr - 11 mars 1951, kat nr 13.

Lähtöhinta
25 000 SEK