Kolonnskåp i björkfanér med rak form på sockel. Något svängd front. Bakomliggande hyllinredning. L 50, B 35, H 96.
Bruksslitage. Skador i fanér. Sprickor. Löst sittande delar. Maskstunget. Repor. Nyckel saknas.