Bronserad och förgylld. Dekor av bl.a. akantusblad och pärlband. Urtavlan märkt "Engström Stockholm". Pendel finns. Proveniens: Släkten Sahlin, Kristinelunds Herrgård, Dalsland. H 68.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre repor. Förgyllning och bronsering med bortfall. Lösa delar. Nyckel saknas.