Kellot
279888

GOLVUR, William Coulton, York, Storbritannien, 1700/1800-tal.

Mahogny, inläggningar, mörkbetsade flankerande kolonnetter, mässingsbeslag i empirestil, vridna mässingskolonnetter med kapitäl. Mässingsurtavla märkt William Coulton York, med arabiska siffror, liten sekundvisare, datum, slagfunktion, 8-dagarsverk, infälld rund oljemålning med skeppsmotiv. Ett lod och pendel finns. Fodral med äldre delar, intarsia art deco, renoverat under 1900-talets första hälft. H 210.

Omfattande fanerskador. Ej funktionstestad. Ett lod saknas. Lagningar. Maskstunget. Nyckel saknas.

Muut tiedot

Beslagsdelar medföljer löst.

Lähtöhinta
10 000 SEK