OKÄND KONSTNÄR, rödkrita på papper, 1600/1700-tal.

Porträtt av en man med spetskrage och kalott, möjligtvis en påve eller kardinal. Vattenmärke med druvklase och otydl bokstäver. 27 x 19,5.

Smärre fläckar. Ej examinerad ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

Tandläkare Carl Gustaf Lundberg (f. 1869), far till fil. lic. Gunnar W, Lundberg (1903-1973), grundare av Institut Tessin, Paris.

Lähtöhinta
4 000 SEK