280871

FAT och SKÅLFAT, 2 st, tenn, bl a Nyköping och Jönköping 17-1800-tal.

Ett skålfat, Samuel Pettersson Hult (1756-1771/74), diam 33. Ett ostämplat, diam 34. Ett fat, Lars Lundwall, Jönköping, diam 29.

Slitage, bristningar, repor, bucklor, ett skålfat med lagningar.

Lähtöhinta
3 000 SEK