Peter Paul Rubens

(Flandern, 1577-1640)
Peter Paul Rubens
(Flandern, 1577-1640)

PETER PAUL RUBENS, efter, olja på uppfodrad duk. 16/1700-tal.

Nedtagandet från korset. 110 x 90.

Uppfodrad duk. Lagningar. Retuscher. Repa.

Muut tiedot

Peter Paul Rubens "The elevation from the cross" är en tredelad altartavla i Antwerpen. Auktionens målning är en spegelvänd bild av altartavlans mittparti och troligen utfört efter ett grafiskt blad.

Lähtöhinta
25 000 SEK