285125

SKULPTURFRAGMENT, marmor, romersk, troligen 200-300 e Kr.

Troligen skulpturdetalj från byggnad eller statyfundament. Föreställande man med helskägg och hår med blomma och bockhorn. H 19.

Hårt slitage, fläckar, skador, avslagna delar.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift upphittad på Forum Romanum i Rom. Därefter som gåva till Postorderdirektör Oscar Ahrén och sedan hans arvingar.

Lähtöhinta
5 000 SEK