286278

BORDSPENDYL, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Sockel i mässing med dekor av bl.a. vit marmor. Rund urtavla med vit emalj. Dekor av två allegoriska figurer i bronspatinerad vitmetall. L 55, H 57.

Slitage. Smärre skador. Möjligen senare attribut. Glasskiva saknas. Pendel saknas. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
5 000 SEK