BYRÅ, senbarock, 1700-talets första hälft.

Mönsterlagt fanér av bla ek, svängd front med tre lådor, uppsats med 7 lådor. fyra korta svängda ben. L 104, b 54, h 91. Nyckel finns.

Hårt slitage, sprickor, fanérskador och bortfall, en list saknas. Kompletterad.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt bläckstämpel invändigt smålådorna: "Med dr Martha Pson Henning.

Lähtöhinta
10 000 SEK