Ekfanér, tvådelat, uppsvängt krön med kraftig gesims. Övre dörrpar med bakomliggande hyllplan samt 3 lådor i rad. Underdelen med 4 lådor. Brännförgyllda kartuschbeslag. Formade fötter. L 140, H 59,5, H 218. Nyckel finns.
Omfattande fanérskador. Senare låshus. Märken och repor.