Amalia Lindegren

(Ruotsi, 1814-1891)
Amalia Lindegren
(Ruotsi, 1814-1891)

AMALIA LINDEGREN, olja på duk, sign a tergo.

Kvinnlig akt. 33,5 x 26.

Slitage, färgbortfall i övre hörnet. Ytsmuts.

Muut tiedot

Inköpt på Bukowskis 1927. Tillhört konstnären Axel Kulle samt bankkamrer F. Carlson.

Lähtöhinta
4 000 SEK