STOLAR, 6st, gustaviansk provins. 1800-talets början.

Rak rektangulär genombruten ryggbricka med spjälknipe. Runda kannelerade framben. Bakbenen något sabelformade.

Bruksslitage. Två vitmålade. Äldre renoveringar. Kompletterad. Maskstunget. Sprickor. De två vita stolarna ostabila. Löst sittande delar.

Lähtöhinta
10 000 SEK