290023

SKRIVSTÄLL, empirestil, Ryssland, 1800-tal.

Ställ i förgylld brons med dekor av antikiserande kvinnoansikten. Sockel i malakit på fyra förgyllda tassfötter i brons. Etikettmärkt Grand Magasin de Paris S:t Petersburg. H 12.

Slitage. Malakitsockel med skador och lagning.

Lähtöhinta
8 000 SEK