Valnötsfanér. 3 lådor i sargen. Mässingförgyllda kartuschformade nyckelskyltar samt asymmetriska draghandtag. Rundade hörn. L 83, B 50. H 76. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Fanerskador. Sprickor.