Urverket märkt Vincenti, Paris. Urhuset med reliefdekor av kvinna vid trädstam. Basen med dekor av rocailler och bladverk. Pendel och nyckel finns. H 42. L 33.
Urtavla med litet nagg och sprickor. Några repor.