302452

KÄRL, lergods, Grekland, troligen 400-talet f Kr.

Rund med uppsvängd pip och handtag, sk rödfigurig dekor av hjortdjur mot svart. H 7.

Slitage, kraftigt skadad, har varit helt ituslagen och nu sammanfogad. Smärre bitar saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Åke Johanssons samling.

Lähtöhinta
1 500 SEK