Ett svartlackerat med spindelurverk monterat, märkt Lepine, Paris. H 26. Två i skuret trä, varav ett i form av örn på klippa, h 18, ett i form av murgröna, h 12. Ett i glas och metall i form av ägg, h 13.
Slitage, smärre skador. Maskstunget (ej stället med örn). Urtavlan med naggar.
Bengt Fredins samling.