Brunröd botten med tätt mönster av polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Huvudbård med polykroma stiliserade blommor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Sidorna med trampveck och skador.