Fodral bronserad samt förgylld. Runt urhus, vitmålad urtavla med arabiska siffror. Uppburen av åtta kolonetter framför spegelglas. Skuren dekor av fleuroner, strålar samt lagergirlang och bär. Pendyl finns. H ca 110. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Dekor bortfall. Smärre skador. Lagningar. Delvis senare bronsering. Ej funktionstestad.