BÖCKER, 3 st, bla Roland Svensson och Sven Barthel - "Gillöga".
Sven Barthel och Roland Svensson - "Gillöga", Stockholm 1948. Roland Svensson - "Skärgårdsliv i gången tid", Stockholm, 1962. Roland Svensson - "Ö och människa", Stockholm, 1968. Försättsblad med originalteckningar och akvareller samt dedikationer. Olika typer av band, bland annat halvfranska.
Slitage. Gulnade. Ej genomgångna.