KRUS, 5 st, keramik, bla Rörstrand, 1900-talets första hälft.
Vit botten, blå blomsterdekor. 4 krus Rörstrand, 1 Göteborg. H 18-23.
Tillverkningsdefekter. Enstaka spricka. Nagg.