308753

KONST- OCH POLITISKA AFFISCHER, 15+2st, offsettryck och litografi. Sverige, 1940-2004

Konstaffischer bla Yoko Ono sign affisch, Stockholm, 2004, ramad. Niki de Saint Phalle "Hon", Moderna Museet, 1968. Bengt Lindström Galerie Ariel, Paris, 1968. Lars Hillersberg, "Brigadmåleri", Moderna Museet, 1979. Göran Hägg, förlaga till filmaffisch, gouache, Moderna Museets bio 1984, komp i svart och rött. Politiska affischer bla. valaffischer socialdemokraterna 1968, SSU 1948. Mått (max/min) 100/75 x 70/63, gouache 100 x 70, bildmått på de 2 ramade 63 x 48 resp 68 x 47,5.

Skador. Veck. Revor. Tejprester. Ramade ej examinerade ur ram.

Lähtöhinta
3 500 SEK