Mässing. Runt reseur på oval fot, svart urtavla med romerska siffror. Urtavla märkt "Swiza, 8, 7 jewels, Swiss". H 8,5. Ingen nyckel. Den andra med raka glasade sidor. Krönande handtag. H 14. Nyckel finns. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Ej funktionstestad.