31159
Madeleine Pyk
(Syntymävuosi 1934)
Pyk, madeleine, blandteknik, sign

PYK, MADELEINE, blandteknik, sign.

Husfasader. Bildstrl. 23x25

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Lisätietoja

Auktionskompaniet uppmärksammar Madeleine Pyk. Hon är en av Sveriges mest omtyckta konstnärer och har skapat oräkneliga bilder. I detta tema säljer vi både hennes originalverk och litografier.

Madeleine Pyk är bildkonstnär och författare född i Stockholm 1934. Hon målar i en naivistisk stil och använder ofta starka färger. Hennes motivkrets inbegrips av landskap, stilleben och porträtt. Hon har studerat vid Konstfack (1951-1955) och Konstakademien (1963-1967), och finns representerad på Moderna Museet, Stockholms Stads samlingar, Norrköpings Museum m.fl.

I Pyks motiv finns en stark längtan efter det idylliska. Hon skildrar heta sommarbilder och isande vintervyer. Hon fångar katter och tigrars väsen, färgar trädgårdar med glädje och fyller Stockholm med ottomanska och franska influenser.

Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Lähtöhinta
2 000 SEK