Muut
312111

USCHEBTI, fajans, Egypten, troligen sentid 664-331 f Kr.

I form av antropoid mumie med nemes och skägg, hieroglyfinskrift. H 19.

Slitage, smärre nagg, ojämnt pålagd glasyr.

Alkuperä - Provenienssi

Direktör Arne Nilssons samlingar, Sandviken.

Lähtöhinta
10 000 SEK