Carl Fredrik Hill

(Ruotsi, 1849-1911)
Carl Fredrik Hill
(Ruotsi, 1849-1911)

CARL FREDRIK HILL, tuschteckning.

"Revolutionsscen II" (Striden framför Saint-Roch). Ej sign. 13 x 20,5 cm.

Gulnad. Fläckar. Ej examinerad ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis Internationella vårauktion, maj 2002, kat nr 69.

Näyttelyt

"Färg och Form", Stockholm, "C.F. Hill-utställningen (från sjukdomstiden)", maj 1943.

Lähtöhinta
12 000 SEK