Ei yhteyttä palvelimeen
32151
Ikkeisai Yoshiiku ga(Japani, 1833-1904)
YOSHIIKU ga, IKKESAI, tillskriven. Träsnitt, 1800-talets senare hälft.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä

YOSHIIKU ga, IKKESAI, tillskriven. Träsnitt, 1800-talets senare hälft.

Allvarsam man. Bladstrl. 37 x 25

Smärre slitage, enstaka fläckar, kantskador, mjuka veck.

Muut tiedot

Ett dramatiskt motiv. I förgrunden ser vi en stridslysten samuraj, troligtvis på väg att begå seppuku. Bredvid honom ligger hans skriftdon och penna. I bakgrunden lyser månen upp en stad och en flod, troligen Osaka och floden Youdo.

Träsnitten som bildframställande metod har en lång historia, och har i synnerhet haft sin storhetsperiod i Japan. Här började träsnitten tillverkas tidigt, men slog igenom på bred front först under 1700-talets senare hälft.

Dessa träsnitt, eller Ukiyo-e, på Japanska, är bilder som visar den s.k. ”förbiflytande världen”, den konst- och kulturvärld som var intimt förbunden med storstadskultur, främst den som fanns i Edo, Tokyo.

Bildernas motiv uppvisar berömda människor, skådespelare och skönheter, men också naturbilder, samt bilder med erotiska inslag. Vissa bilder skapades för att marknadsföra kabukiföreställningar och andra för att användas som omslagspapper till keramik.

Träsnitten har en säregen estetik. De är direkta, enkelt stiliserade och sällan överarbetade. Motiven är fyllda med stor dramatik men är samtidigt förunderligt stilla. Kombinationer som skänker träsnitten en livslång hållbarhet.

Tietoa ostamisesta

Muiden katsomia kohteita

Georges Braque, after, after 'Profile à la Palette', 1950.
1717540
Georges Braque
After, after 'Profile à la Palette', 1950.
Ei tarjouksia
3p 8 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Marc Chagall, "Vence City of Arts and Flowers.".
1717524
Marc Chagall
"Vence City of Arts and Flowers.".
Ei tarjouksia
3p 8 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Carl Johan De Geer, "Skända flaggan - Vägra vapen".
1699496
Carl Johan De Geer
"Skända flaggan - Vägra vapen".
Ei tarjouksia
3p 6 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Philip von Schantz, "Förvandling" (Variant 3).
1709448
Philip von Schantz
"Förvandling" (Variant 3).
Ei tarjouksia
6p 8 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Philip von Schantz, "Gråfönster".
1709468
Philip von Schantz
"Gråfönster".
Ei tarjouksia
6p 8 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Yrjö Edelmann, "Parcel with green ribbon".
1709536
Yrjö Edelmann
"Parcel with green ribbon".
Ei tarjouksia
4p 4 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Joan Miró, a book, 'Miró Lithographe II: 1953-1963', 1975.
1712413
Joan Miró
A book, 'Miró Lithographe II: 1953-1963', 1975.
Ei tarjouksia
5p 4 h
Lähtöhinta
2 500 SEK