Important Spring Sale 625  –
Seuraa live-huutokauppaa reaaliajassa  ⟩
Important Spring Sale 625  –
Taide Grafiikka
32153
UTAGAWA, TOYOKUNI, hans efterföljare. Träsnitt, Japan, 1800-tal.

Motiv ur 100 vyer av Edo. Bladstrl. ca. 37x25.

Smärre slitage, något mörknat papper, mjuka veck, enstaka fuktskador och fläckar.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Lisätietoja

I detta motiv illustreras en berättelse om Kato Kiyomasa (1562-1611), general under Toyotomi Hideyoshi. I motivets övre högra hörn ser vi ett shintotempel byggt till äran av daimyo Taishin Kiyomasakou.

Träsnitten som bildframställande metod har en lång historia, och har i synnerhet haft sin storhetsperiod i Japan. Här började träsnitten tillverkas tidigt, men slog igenom på bred front först under 1700-talets senare hälft.

Dessa träsnitt, eller Ukiyo-e, på Japanska, är bilder som visar den s.k. ”förbiflytande världen”, den konst- och kulturvärld som var intimt förbunden med storstadskultur, främst den som fanns i Edo, Tokyo.

Bildernas motiv uppvisar berömda människor, skådespelare och skönheter, men också naturbilder, samt bilder med erotiska inslag. Vissa bilder skapades för att marknadsföra kabukiföreställningar och andra för att användas som omslagspapper till keramik.

Träsnitten har en säregen estetik. De är direkta, enkelt stiliserade och sällan överarbetade. Motiven är fyllda med stor dramatik men är samtidigt förunderligt stilla. Kombinationer som skänker träsnitten en livslång hållbarhet.

Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Lähtöhinta
800 SEK