326098

BORDSUR med SPELDOSA, Junghans, nyrenässans, omkr 1900.

Fodral i ek samt glas, med dekorelement i mässing. Öppningsbart lock med speldosa under. Urtavla med två urskivor, romerska resp arabiska siffror. Fem musikskivor medföljer. H 30.

Bruksslitage, stötmärken, lagning, en mindre list invändigt något löst samt invändig papperslapp med revor, ej funktionstestad. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 000 SEK