RESEGARDEROB, Hermés, 1900-talets första hälft.
Brunt läder, canvas invändigt. Inredd med stängbara fack och galgar. Märkt "Hermés - Paris, Deposé". Ihopslagen L 60, B 24, H 39. Utfälld L 60, B 12, H 88.
Slitage, ställvis hårt. Lädret sprucket. Fläckar. Smuts. Anlöpningar. Skadade sömmar och kanter. Nyckel saknas.