332592

STOP, 4 st, tenn, bla Nils Abraham Santesson, Stockholm, 1849.

Balusterformad med vegetativt handtag, siluettgravyr av Oscar I på lock. Stämplad Nils Abraham Santesson, Stockholm, 1849. Tre cylinderformade stop. Dekor av örnar och vegetation. Med utländska stämplar, bla Kayserzinn, Tyskland, 17/18/1900-tal. H ca 23-35.

Slitage. Repor. Bristningar. Nagg. Bucklor. Kantskador. Anlöpningar. Lagningar.

Lähtöhinta
2 500 SEK