332958

GOLVUR, Danmark, 1800-första hälft/mitt.

Krön med kantlist samt tandlistdekor runt huven. Runt urtavlan lagerkrans. Målad urtavla med arabiska siffror. Lätt utgående sidor. Lod samt pendel finns. L 40,5, B 24, H 200. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Färgslitage. Torrsprickor. Maskstunget. Senare bemålning. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Muut tiedot

Enligt uppgift från Bornholm.

Lähtöhinta
2 500 SEK