333551

KLOCKGARNITYR, 3 delar, Auguste Lemaire, Paris, sent 1800-tal.

Svart marmor med mässingsbeslag. Urhuset krönt av sittande kvinnofigur, försilvrad och förgylld brons. Sign E Hebert. H 46. L 46. Kandelabrar för 6 ljus uppburna på kvinnofigurer med urnor. Dekor av nedhängande kedjor. Den översta ljuspipan med löstagbar fågel och sköldpadda. Sign H Ferrat (möjligen Hippolyte Ferrat 1830-1882). Alla delar med klassiska friser. H 70.

Marmor med några nagg. Några repor. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
15 000 SEK